Sztuczna inteligencja ułatwia nam pracę. Większość pracowników zyskuje na współpracy z AI

Artificial intelligence makes our work easier. Most employees benefit from working with AI

Sztuczna inteligencja nie musi oznaczać zwolnień z firmy. Większość osób, które zetknęły się w pracy z AI, przyznaje, że ułatwia im ona wykonywanie służbowych zadań.

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w świecie pracy, ale niekoniecznie w sposób, który wielu obawiało się – zwolnień z powodu automatyzacji. Wręcz przeciwnie, większość pracowników korzystających z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji twierdzi, że AI znacznie ułatwia im wykonywanie codziennych obowiązków służbowych. Takie wnioski płyną z najnowszych badań przeprowadzonych przez agencję Randstad.

Artificial intelligence makes our work easier. Most employees benefit from working with AI 1

Narzędzia AI pomagają w pracy

Według ekspertów, narzędzia oparte na sztucznej inteligencji i automatyzacji odgrywają coraz ważniejszą rolę w codziennym życiu zawodowym Polaków. Z danych zebranych w badaniach wynika, że 55 procent osób korzystających z rozwiązań AI w pracy uważa je za użyteczne wsparcie, które ułatwia wykonywanie ich obowiązków służbowych.

Badanie wykazało również, że maszyny mogą częściowo zastępować pracowników w wykonywaniu niektórych czynności zawodowych. Jednak tylko co dziesiąty pracownik z tej grupy zaznaczył, że AI zastąpiło go w wybranych zadaniach. Reszta respondentów (35 procent) stwierdziła, że narzędzia sztucznej inteligencji funkcjonują w ich firmach, ale nie wpływają na zakres ich pracy.

Coraz więcej pracowników ma styczność z AI

Dane z badania ukazują również, że już niemal co trzeci pracownik w Polsce (30 procent) ma styczność z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji, robotyzacji i automatyzacji w swojej pracy. „Im większa firma, tym styczność z narzędziami AI jest częstsza” – przekonują autorzy badania. W małych przedsiębiorstwach zatrudniających od 2 do 9 osób, taką deklarację potwierdził co piąty ankietowany (19 procent), natomiast w największych firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników, odsetek ten wynosi ponad dwukrotnie więcej, bo aż 40 procent.

Badanie pokazuje również, że pracownicy różnych branż doceniają korzyści związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Najczęściej mają z nią do czynienia inżynierowie (52 procent) oraz przedstawiciele kadry zarządzającej (49 procent). Pod względem branż, najczęściej korzystają z AI pracownicy telekomunikacji i IT (60 procent), przemysłu (44 procent) oraz finansów i ubezpieczeń (42 procent).

Artificial intelligence makes our work easier. Most employees benefit from working with AI

Jakie narzędzia AI są najczęściej używane?

Najczęściej wymienianymi przez pracowników narzędziami AI są aplikacje generujące treści i grafiki (39 procent) oraz czatboty i automatyczne systemy obsługi klienta (38 procent). Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazły się translatory z języków obcych (35 procent) i roboty przemysłowe (34 procent).

Przyszłość AI w Polsce

Badania wykazują, że obawy o to, że sztuczna inteligencja zabierze pracę, nie są uzasadnione. Inny raport zatytułowany „Wpływ AI na rynek pracy”, opracowany w maju tego roku, pokazuje, że coraz więcej przedsiębiorców pozytywnie podchodzi do cyfrowych zmian w swoich firmach. Tylko 13 procent polskich firm planuje redukcję etatów związanych z rozwojem AI, a aż 59 procent planuje zwiększenie liczby pracowników.

Jednak w Polsce korzystanie z inteligentnych technologii i możliwości AI jest nadal stosunkowo niskie – tylko 15 procent rodzimych przedsiębiorców wykorzystuje je obecnie. Kolejne 13 procent zamierza wdrożyć je do końca tego roku, zgodnie z raportem „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu” opracowanym przez KPMG w partnerstwie z firmą Microsoft.

W celu zwiększenia zaangażowania rodzimych firm, przedstawiciele branży technologicznej połączyli siły, tworząc pierwszą polską platformę specjalizującą się w tematyce AI. Daje to nadzieję na dalszy rozwój współpracy między ludźmi a sztuczną inteligencją, która obiecuje wiele korzyści dla przyszłości rynku pracy.

Sztuczna inteligencja jest obecna i coraz bardziej wpływa na nasze życie zawodowe, ale zdecydowanie nie musi oznaczać to utraty pracy. Badania wskazują, że współpraca z AI może być korzystna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, pomagając w wydajniejszym wykonywaniu obowiązków służbowych i tworzeniu nowych możliwości na rynku pracy.

Sztuczna inteligencja ułatwia nam pracę. Większość pracowników zyskuje na współpracy z AI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę