OpenAI koncentruje się na nowym narzędziu GPT, gdy ChatGPT zmienia się

OpenAI koncentruje się na nowym narzędziu GPT, gdy ChatGPT zmienia się 1

Zawirowania na przywództwie Kamień milowy ChatGPT wśród problemów z zaufaniem do sztucznej inteligencji

Dramat wokół zwolnienia i ponownego zatrudnienia dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana przyćmił fakt, że ChatGPT świętuje pierwszą rocznicę swojego istnienia. Ale czy użytkownicy tej technologii naprawdę mają powody do świętowania? Sztuczna inteligencja wciąż stoi przed poważnymi wyzwaniami, mimo że oferuje ogromny potencjał.

Rok po wydaniu jednego z najbardziej przełomowych narzędzi cyfrowych przyszłości, stojąca za nim firma niemal się rozpadła. Zwolnienie, a następnie ponowne zatrudnienie Sama Altmana na stanowisku dyrektora generalnego OpenAI mogło osłabić działalność firmy, która mogła zakłócić rozwój kolejnych branż. „Ta sytuacja obrazuje największe zagrożenie stojące przed potencjałem biznesowym AI – brak zaufania do najnowocześniejszych technologii i ich twórców, a także kapitału, który za nimi stoi” – mówi Kamila Bury, doradca prawny w Capgemini Polska.

Wdrażanie sztucznej inteligencji jest plagą dla firm

Zamieszanie było ostatnią rzeczą, jakiej potrzebował bot, ponieważ sztuczna inteligencja już teraz stoi przed wieloma przeszkodami. Technologia budzi ogromne obawy, a większości użytkowników komercyjnych nie udało się wdrożyć sztucznej inteligencji, zwłaszcza w Polsce.

Aż 97% firm na całym świecie uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy potrzeba wdrożenia technologii opartych na sztucznej inteligencji znacznie wzrosła. Jednak paradoksalnie, jak podaje Cisco, tylko 14% tych podmiotów jest przygotowanych na wdrożenie i wykorzystanie tak zaawansowanych algorytmów. Jeszcze gorsza sytuacja jest w Polsce, gdzie odsetek ten sięga zaledwie 6%. Autorzy badania „AI Readiness Index” zidentyfikowali kilka krytycznych pułapek, które w najbliższej przyszłości stwarzają poważne ryzyko dla firm (prawie połowa polskich firm przyznaje się do obaw o swój biznes, jeśli w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie podejmą działań w tym obszarze) . „Toczy się wyścig w kierunku gotowości na sztuczną inteligencję, a firmy znajdują się pod silną presją, aby przejść od planowania do trybu realizacji, aby wykorzystać transformacyjny potencjał sztucznej inteligencji” – mówi Liz Centoni, starszy wiceprezes Cisco.

OpenAI koncentruje się na nowym narzędziu GPT, gdy ChatGPT zmienia się

Brak infrastruktury, talentów i danych wstrzymuje postęp sztucznej inteligencji

Jedną z kwestii jest infrastruktura. 95% firm uważa, że sztuczna inteligencja zwiększy ich obciążenie pracą. I mają rację – ale mniej niż jedna piąta ma sieci, które są w pełni elastyczne, aby sprostać temu wyzwaniu. W Polsce aż 67% firm ma ograniczoną skalowalność infrastruktury IT lub nie ma jej wcale. Eksperci zwracają uwagę, że aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na moc i moc obliczeniową napędzaną sztuczną inteligencją, 86% polskich firm będzie potrzebować dodatkowych procesorów graficznych.

Kolejną barierą jest brak kompetentnych pracowników. Jak zauważa Aws Naser, dyrektor generalny AI Superpowers (agencji zajmującej się biznesowymi zastosowaniami AI), dla 52% firm ten aspekt stanowi główną przeszkodę we wdrażaniu AI. Kolejną pułapką jest dostęp do danych – potrzebny botom „tlenowym”. Aż 92% polskich firm przyznaje, że w ich organizacjach występuje pewien stopień silosowania lub fragmentacji danych, co stanowi krytyczny problem we wdrożeniach sztucznej inteligencji.

ChatGPT wzbudził zainteresowanie, ale narzędzie GPT oferuje większy potencjał

Te statystyki mogą budzić niepokój, zwłaszcza, że minął już rok od rewolucji OpenAI, którą wywołało uruchomienie popularnego chatbota ChatGPT. ChatGPT okazał się ogromnym hitem, zdobywając pierwszy milion użytkowników w ciągu pięciu dni. Po 12 miesiącach witryna korzysta obecnie z ponad 100 milionów użytkowników tygodniowo i 1,5 miliarda odwiedzin miesięcznie. „ChatGPT sam w sobie nie był przełomem technologicznym, jednak docierając do szerszej bazy użytkowników, zmienił dynamikę firm działających w branży. Tym samym w sposób pośredni, ale istotny, ChatGPT zmienia trajektorię rozwoju sztucznej inteligencji” – mówi Piotr Miłoś, kierownik zespołu badawczego w IDEAS NCBR. Podkreśla, że narzędzia oparte na pokrewnych technologiach są i będą włączane do coraz większej liczby produktów.

Rynek GPT obiecuje nowy potencjał biznesowy

Prawdziwy przełom nadejdzie na opracowywanym przez OpenAI rynku GPT dla technologii wstępnie wyszkolonych transformatorów generatywnych. Marta Zalewska, CEO AI Teammate (agencji specjalizującej się w botach-ekspertach) zauważa, że choć dotychczasowe osiągnięcia AI imponują szybkością wdrażania, to największy potencjał drzemie w GPT. Narzędzie to otwiera nowe możliwości (OpenAI ogłosiło udostępnienie swojego narzędzia GPT dla płacących użytkowników ChatGPT i planuje uruchomienie w nadchodzących tygodniach platformy GPT umożliwiającej dzielenie się zyskami z twórcami). W biznesie potencjał GPT może generować nowe źródło przychodów – na przykład poprzez udostępnianie bardziej spersonalizowanych, dostosowanych produktów i usług w oparciu o indywidualne potrzeby klienta.

OpenAI koncentruje się na nowym narzędziu GPT, gdy ChatGPT zmienia się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę