Pracownicy potajemnie korzystają z ChatGPT w pracy pomimo ataków pracodawcy

Pracownicy potajemnie korzystają z ChatGPT w pracy pomimo ataków pracodawcy 1

Wielu pracowników odkryło, że generatywna sztuczna inteligencja ułatwia im pracę. Pracodawcy postrzegają to jednak jako zagrożenie.

ChatGPT pojawił się prawie rok temu. Od tego czasu firmy starają się kontrolować jego wykorzystanie w miejscu pracy w obawie przed niekontrolowanym wyciekiem zastrzeżonych informacji i ujawnieniem tajemnic firmowych konkurencji.

Pracownicy potajemnie korzystają z ChatGPT w pracy pomimo ataków pracodawcy

Pracownicy doceniają wydajność ChatGPT pomimo sprzeciwu pracodawcy

Z drugiej strony wielu pracowników tak bardzo polubiło generatywną sztuczną inteligencję, że zaczęli ją wykorzystywać w pracy.

„Są to przydatne narzędzia, które ułatwiają życie, np. agregacja treści. Zamiast przeszukiwać wiele źródeł w poszukiwaniu niejasnych zasad organizacyjnych, ChatGPT może w ciągu kilku sekund dostarczyć pomocny wstępny projekt” – powiedział Bryan Hancock, partner w McKinsey & Co., Waszyngtonie firma konsultingowa z siedzibą. „Mogą także pomagać w zadaniach technicznych, takich jak kodowanie, i zajmować się powtarzalnymi obowiązkami, oszczędzając czas pracowników”.

Wielu pracowników na własnej skórze przekonało się, jak ChatGPT zmienia reguły gry, umożliwiając im wykładniczo szybsze wykonywanie żmudnych zadań. Nie podoba się to jednak pracodawcom, dlatego osoby te często w tajemnicy korzystają z zalet generatywnej sztucznej inteligencji – na przykład pracując w domu.

Większość użytkowników ChatGPT ukrywa to przed pracodawcami pomimo braku oficjalnego zakazu

W lutowej ankiecie przeprowadzonej przez Fishbowl 68% z 5067 respondentów, którzy korzystali ze sztucznej inteligencji w pracy, stwierdziło, że nie mówiło o tym swoim szefom.

Nawet jeśli w pracy nie ma formalnego zakazu, pracownicy wolą zachować go w tajemnicy przed przełożonymi i współpracownikami. „Nie ustaliliśmy jeszcze standardów dotyczących sztucznej inteligencji – początkowo może się to wydawać przyznaniem, że nie jesteś tak dobry w swojej pracy, ponieważ większość pracy wykonuje maszyna” – powiedział Simon Johnson, dyrektor Global Economics i Management Group w MIT Sloan School of Management. „To naturalne, że ludzie chcą to ukryć”.

Tymczasem sierpniowa ankieta przeprowadzona przez firmę BlackBerry wykazała, że 75% z 2000 decydentów IT na całym świecie rozważa lub wdraża zakazy dotyczące generatywnej sztucznej inteligencji w miejscu pracy, a 61% uważa, że środki te powinny być długoterminowe lub trwałe. Pracownicy już przeszukują fora internetowe w poszukiwaniu sposobów dyskretnego korzystania z nowej technologii – a zakazy prawdopodobnie ich przed tym nie powstrzymają.

Pracownicy potajemnie korzystają z ChatGPT w pracy pomimo ataków pracodawcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę